Hotel Element | Official website
logo
earthtreeswater
sunwatertrees
earthtrees

Element hotel

Welcome to the first hotel in Lipno. Hotel Element was opened for you in July 2021 in the heart of South Bohemian nature. Whether you are going swimming, cycling or skiing, our hotel is the best starting point for all Lipno activities. Enjoy an active holiday with the whole family.


Rooms

You will fall in love with the nature around Lipno with the most beautiful places to visit in a blink of an eye. Element Hotel has 96 rooms in two buildings ready for you, which will meet all of your expectations.


In our modern rooms, you will find peace and well-deserved rest after a long day full of sport activities and hiking.


Comfort Double Room

Comfortable room of 22 m²

Deluxe Double Room with Dam View

Comfortable air-conditioned room of 25 m² for two 

Family room

Family room of 23 m² 

treesearthearth
sunwatertrees
sunearth

Restaurant Stodola

Prepare yourself for exclusive Šumava specialties. Traditional South Bohemian cuisine in a masterful modern presentation will be waiting for you in the Stodola Restaurant. You will be amazed by its stylish interior and you can go back in time to Šumava of our ancestors through old photographs.


If you have a sweet tooth, stop by Povidloň Confectionary, which brings modern sweets and desserts to Lipno.  

earthtreeswater
sunwatertrees
earthtrees

Congress

Exchange the noise of the city for Šumava. Organize your conference or business meeting in the middle of Lipno nature. Our congress centre can adapt to your requirements with both the flexibility of space and the equipment of modern technical background.

earthtreeswater
sunwatertrees
earthtrees

special offer

Lipno.card− A loyalty card full of great benefits and tips and a key to your fun-crammed holiday in Lipno. You will receive the card free of charge, only a refundable deposit of CZK 100 is required.

The card is activated after matching its number to your registration https://www.lipnocard.cz/shopping/eshop .


Aktuality

30.07.2024 Večerní hudební Stezka - The Acoustic A-Team

Stezka korunami stromů Karel a Zdeněk. Dva muzikanti, kteří se rozhodli posunout žánr akustických aranží a všem dokazují, že neexistuje skladba, kterou není možné zpracovat v chytlavém podání akustické kytary, baskytary a kopáku. Při jejich vystoupení budete mít chuť zároveň si s nimi zpívat, houpat se do rytmu, a přitom vyskočit na parket. Jednoduše dva kluci, dvě kytary a spousta hitů.
Zažijte hudební koncert z jiné perspektivy!

V sále, kulturním domě, na festivalu, tam všude už jste určitě koncert zažili, ale co takhle ve výšce 40 metrů nad zemí, za západu slunce? Přesně to můžete díky letním koncertům na Stezce korunami stromů na Lipně zažít. Startujeme 2. července a poslední koncert Vám nadělíme na konci prázdnin 27. srpna. Start koncertu je vždy od 20:00 a na místo Vás z našeho parkoviště P1 dopraví buď Stezkabus, lanovka Lipno Express, anebo si můžete udělat krásnou cca 1,5 km dlouho procházku. Zážitek je to neopakovatelný, tak si ho nenechte ujít!

Vstupenky online

31.07.2024 Radiokemp Frekvence 1 - Tomáš Matonoha

Camping. Lipno Modřín Frekvence 1 každoročně vyráží na tradiční roadshow po českých kempech, 31.7. se na vás bude těšit v kempu Modřín v Lipně nad Vltavou. Přijďte si s námi užít letní atmosféru se vším, co k ní patří – táborák, hudba, dobré jídlo, a především skvělá zábava! Veškeré dění se navíc vysílá živě, budete tak mít jedinečnou příležitost přihlížet tomu, jak takový přenos vzniká.

31.07.2024 Zažij vědu na Lipně

Areál hotelu Jestřábí, Černá v Pošumaví "Zažij vědu na Lipně." V rámci této akce nabídneme široké veřejnosti jedinečnou příležitost poznat práci našich hydrobiologů. Program je určen pro všechny věkové skupiny a zahrnuje interaktivní stanoviště v Mobilní laboratoři a přednášky od předních odborníků v oboru.

@hotel.element

Follow the news on our Instagram and share your moments from Hotel Element

earthtreeswater
sunwatertrees
earthtrees

Contact

Address:

Hotel Element

Lipno nad Vltavou 330

382 78 Česká republika

Contact information

Hotel Element

+420 380 420 770
hotel@hotelelement.cz


Stodola Restaurant

restaurace@stodolalipno.cz


Congress

event@hotelelement.cz